Drapaki dla kotów – Twój kot tego potrzebuje

Drapak dla kota to jeden z najbardziej niedocenianych akcesoriów dla pupila. Drapak służy kotu nie tylko do drapania, ale też do zabawy i relaksu. Drapanie to rodzaj kociej gimnastyki, sposób na odstresowanie się, a przy okazji także skrócenie pazurków. Czy wiesz, jak wybrać idealny drapak dla kota?

Tekturowy drapak dla kota – tanio i dla każdego

Kupując drapak dla kota, najlepiej kierować się preferencjami swojego pupila. Jak jednak mamy je poznać, jeżeli Twój ulubieniec nie miał wcześniej okazji korzystać z żadnego drapaka? W takiej sytuacji warto zacząć od taniego drapaka i sprawdzić, czy przyciągnie on uwagę kota. Kocimiętka rozsypana na drapaku zachęci kota do drapania, jeżeli zwierzę nie zrozumie samo, do czego służy nowy sprzęt w domu.

Drapaki kartonowe są bardzo lekkie, dlatego możesz wykorzystać je do sprawdzenia, którym miejscu kot najbardziej lubi drapać. Wiele kotów uważa swoje kartonowe drapaki jako idealne miejsce odpoczynku.

Kartonowy drapak będzie idealny dla mruczka, który lubi drapaki leżące.

Jak wybrać drapak dla dużego kota

Duży kot potrzebuje dużego drapaka – to proste. Jeżeli drapak będzie zbyt mały, drapanie go będzie dla Twojego kota niewygodne i nie będzie z niego korzystał. Wtedy może zacząć drapać meble, ściany, czy swoje legowisko. Podczas wyboru drapaka należy zwrócić uwagę na jego wymiary – drapak dla dużych kotów powinien być na pewno większy niż Twój kot.

W przypadku sizalowych słupków wybierz drapaki o większej średnicy i wyższe niż długość Twojego kota, kiedy się rozciąga. Kociak dużej rasy (np. maine coon) powinien dostać od razu większy drapak – koty szybko rosną i lepiej od razu kupić odpowiedni drapak dla dorosłego kota – Twój ulubieniec stanie się nim szybciej niż myślisz.

Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując drapak?

Przede wszystkim – umieść drapak w miejscu, w którym Twój kot lubi przebywać i nikt nie będzie mu przeszkadzał. Najczęściej umieszczenie drapaka w przedpokoju czy salonie nie będzie najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeżeli w domu mieszka więcej osób. Wyjątkiem jest wysoki drapaki dla kotów z kryjówkami – są one na tyle duże, że zazwyczaj można je postawić wyłącznie w pokoju dziennym, a kiedy kot będzie miał ochotę na odrobinę prywatności, po prostu schowa się do budki.

W przypadku drapaków do sufitu postaraj się jak najdokładniej zamontować słupki zgodnie z instrukcją. Drapak powinien być przede wszystkim stabilny i bezpieczny – zwłaszcza że kot może się na niego wspinać. Wysoki drapak nie powinien też stać zbyt blisko mebli – w przyszłości takie ustawienie może być niewygodne, a kota może denerwować, że próbujesz dostać się do szafki, kiedy on zaspokaja swoje naturalne potrzeby. Duży drapak z legowiskami i kryjówkami kot często traktuje jak swój dom, miejsce do spania i wypoczynku – dlatego o wiele ważniejsza od ceny jest jakość produktu.

Drapak dla kota montowany na ścianie powinien być zamontowany nad podłogą, tak, żeby drapanie było dla kota wygodne. Maty do drapania zajmują naprawdę mało miejsca, dlatego sprawdzą się w mieszkaniu każdej wielkości, nawet w skromnej kawalerce.

W sklepie zoologicznym znajdziesz najróżniejsze rodzaje drapaków – na każdą kieszeń, dostosowane do potrzeb każdego kota i możliwości opiekuna. Czy już wiesz, czego chciałby Twój kot?