Busko-Zdrój i okolice. Najciekawsze miejscowości

Busko-Zdrój to niezwykle urokliwe miasto, które zasłynęło przede wszystkim ze znajdujących się tam wód leczniczych. Ta typowo uzdrowiskowa miejscowość corocznie przyciąga ogromne ilości turystów, jak i osób, które pragną podreperować swoje zdrowie. Samo miasto położone jest w województwie świętokrzyskim, w niedalekiej odległości od Sandomierza. Busko-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, lecz także szereg ciekawych atrakcji i zabytków. Zarówno w samej miejscowości, jak i w jej pobliżu. W niniejszym artykule opowiemy o najciekawszych miejscach, które możemy odwiedzić podczas wizyty w Busko-Zdroju.

Radzanów.

W pobliżu Buska-Zdroju natrafimy na niewielką wieś, acz szczególnie uroczą wieś Radzanów. Co ciekawego tam znajdziemy? Perełką wsi jest historyczny dwór, który pochodzi z XVIII. Niestety, budowla ta na przestrzeni lat uległa całkowitemu zniszczeniu, toteż dzisiaj jesteśmy w stanie podziwiać jedynie jej wiernie odwzorowaną kopię, która pochodzi z roku 1964.

Szczaworyż.

Kolejnym, ciekawym obiektem jest znajdujący się we wsi Szczaworyż kościół renesansowy, który wybudowany został w roku 1630, w miejscu XV-wiecznej świątyni. Budowla ta powstała na planie krzyża, zachwyca nie tylko z zewnątrz, lecz także wewnątrz. Znajdziemy tam kunsztowne i zabytkowe dekoracje, czy pochodzące z 1634 roku epitafium.

Żerniki Górne.

Żerniki Górne to niewielka wieś, która położona jest niedaleko Buska-Zdroju. Co interesującego tam znajdziemy? Wizytówką miejscowości jest starożytny kurhan, który najprawdopodobniej został wzniesiony w epoce brązu.