Busko – Zdrój. Krótka historia!

Busko – Zdrój to miasto, w którym mieści się jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w naszym kraju. Busko zyskało na znaczeniu za sprawą odkrycia na terenie tego miasta wód o zdrowotnych właściwościach , co miało miejsce w XVIII wieku. Jednak już przed wiekami także doceniono idz lecznicze działanie. Samo miasto poszczycić się może doprawdy wiekową i bogatą historią. W Busku – Zdroju i jego najbliższych okolicach natrafić możemy na liczne zabytki.

Założenie.

Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z XII wieku, wtedy to też Busko – Zdrój znajdowało się w rękach rzymskokatolickiego zakonu Norbertanów, który założony został we Francji przez świętego Norberta z Xanten. Wtedy też było miato to nazywało się Bużsk, a w XIII nazwę zmieniono na Busk. Prawa miejskie uzyskało już w 1287 roku – zostały one nadane przez księcia Leszka Czarnego – przyrodniego brata króla polskiego, Władysława Łokietka. Aż do XVII wieku miasto to rozwijało się względnie spokojnie, acz prężnie – mieściło się tam kilkadziesiąt gorzelni produkujących alkohol. Niestety, podczas potopu szwedzkiego miasto to zostało niemal doszczętnie zniszczone i zgrabione. W kolejnych latach zostało ono jednak odbudowane – miasto jednak spłonęło całkowicie w wielkim pożarze, jaki nawiedził Busko w 1820 roku.

XX wiek.

Podczas II Wojny Światowej przez Busko – Zdrój przetaczał się front wojenny. 9 września 1939 roku w mieście doszło tu do bitwy pomiędzy Wojskami Polskimi a żołnierzami niemieckimi, które okazało się być przegrane dla Polaków. Od tego czasu miasto znajdowało się pod okupacją nazistowską. Wyzwolone zostąło dopiero 13 stycznia 1945 roku. Od tego czasu miasto stopniowo się rozwijało, a coraz to większym uznaniem i popularnością cieszyło się działajace po dziś uzdrowisko.