Najciekawsze zabytki w Busko-Zdroju!

Busko-Zdrój to malownicze i cieszące się dobrą sławą miasto uzdrowiskowe, które od wieków słynie z tego, że znajdują się w nim wody o prozdrowotnych właściwościach, wykorzystywane w leczeniu licznych schorzeń i chorób, dzięki czemu do tego miasteczka corocznie przybywa ogromna ilość turystów. Ze względu jednak na swą bogatą historię, miasto to jest warte odwiedzenia nie tylko ze względu na znajdujące się tam uzdrowiska, lecz także liczne i zachwycające zabytki!

Drewniany kościół pod wezwaniem Św. Leonarda.

Ten drewniany kościół wykonany z modrzewia jest obiektem niezwykle cennym pod względem historycznym jak i architektonicznym. Kościół ten jest jedną z najstarszych budowli w całej okolicy, bowiem jego powstanie datuje się na rok 1699. W tym samym miejscu znajdowała się jednak inna świątynia, która wybudowana została w okolicach XII wieku.

Sanatorium Marconi.

Jest to obiekt o zabytkowym znaczeniu, który zaprojektowany został przez Henryka Marconiego w pierwszej połowie XIX wieku. Budynek – jako sanatorium – został udostępniony do użytku w roku 1836. Obecnie w jego wnętrzach znajduje się sanatorium z miejscami noclegowymi i bogatym, nowoczesnym wyposażeniem i zapleczem medycznym.

Kaplica pod wezwaniem Św. Anny.

Wybudowana w 1884 roku kaplica prezentuje sobą neogotycki styl architektoniczny. Historia powstania tej kaplicy jest stosunkowo burzliwa, bowiem ziemie te ówcześnie znajdowały się pod zaborem rosyjskim, którego władze represjonowały wszelkie przejawy katolicyzmu, uważając, że wiara ta podjudza niepodległościowe i patriotyczne zapędy Polaków. Do powstania tej kaplicy jednak doszło – na co zgodę wyraziły same władze – do użytku oddana została jednak dopiero 4 lata później.

Sprawdź również: bhp sklep