Ponidzie: tych miast nie można pominąć!

Ponidzie ma wiele uroku, a piękne krajobrazy i cenne zabytki skutecznie zachęcają turystów do odwiedzenia tej części kraju. Na jakie atrakcje warto zwrócić tutaj szczególną uwagę? Na te, które czekają w tak pięknych miastach, jak Busko-Zdrój, Pińczów oraz Wiślica. Co można zobaczyć w trakcie wycieczki po ich terenie?

Busko-Zdrój – magia świętokrzyskiego kurortu

Busko-Zdrój jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych uzdrowisk, jakimi może się pochwalić województwo świętokrzyskie. Swą uzdrowiskową karierę Busko zaczęło w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to na terenie miasta zaczęły funkcjonować pierwsze sanatoria. Warto jednak pamiętać, iż dzieje tej miejscowości sięgają XII wieku i mają ścisły związek z istniejącym tu do 1819 roku klasztorem norbertańskim. Współczesne Busko-Zdrój to modny kurort, na terenie którego można korzystać z leczniczych wód oraz borowin. To jednocześnie ciekawy cel krajoznawczej wycieczki, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie spacery pośród zabytkowych willi oraz pensjonatów. Uwagę przyciąga tu również neogotycka kaplica św. Anny oraz Park Zdrojowy, po którym tak chętnie spacerują kuracjusze z różnych zakątków Polski.

Pińczów – miasto pełne niezwykłych zabytków

Wizyta w Pińczowie to nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii. To miasto może się pochwalić średniowiecznym rodowodem, ciekawą przeszłością oraz długą listą zabytków, dzięki którym spacery po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać jedyną w swoim rodzaju podróżą w czasie. Uwagę przyciąga tu kościół parafialny oraz zespół klasztorny reformatów, pięknie prezentuje się też renesansowa kamienica, znana jako drukarnia ariańska. Wspaniała synagoga oraz zespół pałacowy Wielopolskich – oto kolejne atrakcje, na które w trakcie zwiedzania Pińczowa koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Wiślica – w cieniu kolegiaty

Wizyta w Wiślicy to kolejna okazja do zapoznania się z bogactwem Ponidzia oraz z jego historycznym bogactwem. W mieście, które już w X wieku znane było jako ważna osada nad Nidą, nuda nikomu nie zagrozi. W mieście, które w czasach piastowskich było jednym z najważniejszych ośrodków miejskich Małopolski, czeka na nas wspaniała kolegiata z czasów króla Kazimierza Wielkiego oraz gotycki Dom Długosza, w murach którego kryje się wiele cennych eksponatów. Wszystkie te atrakcje sprawiają, iż wizyta w Wiślicy może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą, a spacery po jej terenie dostarczą nam niezapomnianych wrażeń.

Ponidzie to raj dla miłośników pięknych widoków oraz miasteczek, które urzekają swą historią. Z cennymi perełkami dawnej architektury można się tu spotkać niemal na każdym kroku, nic więc dziwnego, że turystów zainteresowanych lepszym poznaniem tej części kraju przybywa z każdym rokiem.