Busko-Zdrój: co warto wiedzieć?

Jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce, a że jego wielkim walorem jest dobre zagospodarowanie i moc atrakcji, chętnych na wypoczynek na jego terenie nie brakuje. Busko-Zdrój to wspaniały kurort, na terenie którego można spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Jakie atrakcje zasługują tu na wyróżnienie?

Busko-Zdrój leży na terenie Ponidzia, będącego najbardziej malowniczym obszarem leżącym w granicach województwa świętokrzyskiego. Główną atrakcją jest tu rzeka Nida, której dolina może oczarować każdego. Samo Busko to modne uzdrowisko, mogące się pochwalić wspaniałą atmosferą oraz wieloma cennymi zabytkami. To również lecznicze solanki, z mocy których miała korzystać już królowa Jadwiga. I choć wiedza na temat niezwykłych właściwości tutejszych wód była znana od dawna, na rozwój uzdrowiska z prawdziwego zdarzenia trzeba było poczekać do XIX stulecia. Oficjalnie Busko stało się uzdrowiskiem w 1828 roku, a jako pierwsze kuracjuszy zaczęło przyjmować Sanatorium Uzdrowiskowe „Marconi”, zwane także „Łazienkami”. Do dziś z powodzeniem korzysta się tu z wód siarczkowych, a kuracjusze mogą korzystać ze wsparcia 14 obiektów sanatoryjnych oraz z licznych hoteli i pensjonatów. Dla kogo pobyt w tym kurorcie będzie dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla tych, którym dokuczają choroby reumatyczne i neurologiczne, oraz dla tych, którzy cierpią z powodu problemów z układem krążenia. Kuracjusze mogą tu korzystać z leczniczych kąpieli, każdy – nawet zwykły turysta – może się jednak napić tutejszych wód. W sanatorium „Marconi” mieści się Pijalnia Wody, dzięki czemu każdy z nas może się napić wody czystej, siarczkowej lub jodkowo-bromkowej.

Dumą Buska jest też woda mineralna „Buskowianka”, którą można nabyć w wielu sklepach, oraz kosmetyki, produkowane na bazie tutejszej wody. Miasto to kusi jednocześnie łagodnym klimatem oraz atrakcjami, dzięki którym wycieczki po jego terenie stają się wspaniałą przygodą. Zabytkowe wille i pensjonaty, festiwale muzyczne przypominające o Wojtku Belonie i śpiewaczce operowej Krystynie Jamróz – oto atrakcje, dzięki którym pobyt w tym uzdrowisku może nam sprawić wiele radości. Dla miłośników zabytków i historii nie lada gratką będzie też neogotycka kaplica, wykorzystywana jako kościółek uzdrowiskowy, oraz drewniany kościół św. Leonarda, będący jedną z najstarszych budowli na terenie Buska-Zdroju.