Rodzaje frezarek sterownych numerycznie

Łatwo jest powiedzieć – to jest „frezarka CNC”, potrzebna mi jest „frezarka cnc”, wykorzystuje frezy do metalu przy „frezarce CNC”. Nie zapominajmy jednak, że pod szerokim pojęciem „frezarka cnc” kryje się wiele bardzo różnych od siebie urządzeń, które w dzisiejszym artykule postaram się posegregować i rozróżnić od siebie na przykładzie amerykańskiego producenta obrabiarek sterowanych numerycznie Haas, którego wyłącznym dystrybutorem jest firma Abplanalp.

Pierwsza grupa to frezarki pionowe – sztandarowy przykład to model Haas VF2, który od lat niezmiennie dzierży tytuł najpopularniejszej obrabiarki w Polsce i na świecie. Frezarka CNC w układzie pionowym, w której frezy do metalu pracują w pionie skierowane w dół, w wersji trzyosiowej to produkt najbardziej popularny, bo wiąże ze sobą niską cenę oraz bardzo dużą elastyczność i uniwersalność. Nie wymaga skomplikowanych i drogich systemów montażowych dla przedmiotów obrabianych oraz zajmuje stosunkowo mało miejsca.

Frezarka CNC w układzie poziomym, taka jak np. Haas EC400/EC500 to rozwiązanie które nie dość, że zmienia oś głównego wrzeciona na poziomą (frezy do metalu pracują w poziomie, zwykle skierowane w lewo w stosunku do operatora) to jeszcze w większości wypadków pozwala na obracanie palety (czyli jest rozwiązaniem czteroosiowym) oraz zwykle posiada system paletowy, dzięki czemu montaż kolejnych przedmiotów obrabianych przez operatora odbywa się poza przestrzenią obróbkową i może przebiegać w momencie kiedy frezarka CNC pracuje – znacznie skraca to czas wykonania przedmiotów, kosztem zwiększonej ceny obrabiarki oraz bardziej zaawansowanych systemów montażu detali (zwykle kolumny). Frezy do metalu na obrabiarkach poziomych mogą też być zwykle zakładane w trakcie pracy, co zmniejsza przestoje związane z wymianą i pomiarem narzędzi skrawających.

Obrabiarki pięcioosiowe, takie jak frezarka CNC serii UMC500/UMC750 czy UMC1000 to najbardziej uniwersalne i wydajne produkty, bo z racji posiadania stołów uchylnoobrotowych frezy palcowe do metalu mogą dotrzeć do pięciu ścian wirtualnego sześciokąta, który możemy obrabiać. Wszystkie rozwiązania pięcioosiowe firmy Haas pozwalają też na tzw. pracę symultaniczną czyli taką, w której osie obrotowe nie służą jedynie do indeksowania, ale poruszają się w trakcie skrawania, co pozwala na wykonanie najbardziej skomplikowanych kształtów.

Rozwiązania ploterowe i bramowe takie jak Haas GR/GM to frezarka CNC o bardzo dużym polu roboczym (do 3700x2100mm) ale stosunkowo niskim przejeździe osi pionowej (do 560mm) czyni je idealnym wyborem do obróbki dużych płyt z aluminium czy tworzyw sztucznych. Występują też w wersji ze skrętnym pięcioosiowym wrzecionem, dzięki czemu frezy do metalu wykonają na niej każdy, nawet najbardziej wymagający kształt.