Zabytki w województwie świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim znajdują się jedne z najciekawszych zabytków w Polsce. Region ten słynie ze swojej bogatej i wiekowej historii i oferuje wiele zabytków do zwiedzania. Od ruin średniowiecznych zamków po pozostałości wczesnych osad – w Świętokrzyskim jest wiele do zobaczenia i dowiedzenia się o jego przeszłości.W województwie znajduje się również wiele pięknych miejsc przyrodniczych, takich jak Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Obszar ten jest idealny do uprawiania turystyki pieszej i odkrywania zachwycających krajobrazów.

Zamek Bobolice

Zamek został zbudowany w XIV wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Polsce. Położony jest na wzgórzu i oferuje wspaniałe widoki na okolicę.

Bazylika w Kielcach i katedra w Sandomierzu.

Bazylika św. Franciszka Ksawerego w Kielcach jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Bazylika została zbudowana w XVIII wieku i jest pięknym przykładem architektury barokowej. Kolejnym ważnym miejscem pielgrzymkowym jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Katedra została zbudowana w XIV wieku i jest jedną z najwspanialszych budowli gotyckich w Polsce.

Skarżysko-Kamienna.

W Skarżysku-Kamienna znajduje się niezwykle interesujące Muzeum imienia Orła Białego – historia tej instytucji sięga roku 1969. W muzeum możemy podziwiać liczne eksponaty i sprzęt wojskowy, które pochodzą nawet z Kampanii Wrześniowej, a więc roku 1939. Będąc w muzeum mamy niepowtarzalną okazję do obejrzenia takich eksponatów, jak Polski kuter torpedowy ORP „Odważny” czy sowiecki samolot IŁ-24.