Mobilne płatności za parkowanie – co musisz wiedzieć?

Aplikacje na telefon, dzięki którym można uregulować płatność za parking zyskują ogromną popularność szczególnie w dużych miastach. Strefy parkowania często są rozległe, a kiedy zależy ci na szybkim załatwieniu swoich spraw na pewno poszukiwania najbliższego parkometru to nie to, o czym marzysz. Na rynku dostępnych jest kilka praktycznych aplikacji mobilnych, w których za pomocą kilku kliknięć zapłacisz za postój. Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz korzystać z tej opcji?

Elastyczność parkowania – płacisz za tyle, ile stoisz

To jedna z największych zalet aplikacji mobilnych do parkowania. W większości przypadków opłata za postój naliczana jest dokładnie za czas, w którym samochód zajmował miejsce parkingowe. To alternatywa dla parkometrów, które wyznaczają prognozowane widełki czasowe i opłatę za nie z góry. W efekcie często dochodzi do nadpłaty za parking, jeśli np. wrócisz do auta wcześniej niż zakładałeś. Przykładowo w aplikacji AnyPark masz możliwość pełnej kontroli nad postojem za pomocą opcji START/STOP.

Pamiętaj o odpowiednim oznaczeniu pojazdu

Jeśli aplikacja na parkometry to twój sposób na szybki i wygodny postój w strefie płatnego parkowania, pamiętaj, aby stosownie oznaczyć auto. W razie wizyty kontrolera będzie on wiedział, że postój został opłacony w systemie online i sprawdzi ważność biletu we wskazanej przez ciebie aplikacji. Jak wygląda takie oznaczenie? Może to być naklejka na szybę lub wydruk logo operatora wydrukowane i umieszczone za przednią szybą.

Różne aplikacje w różnych miastach

Ze sklepu Google Play czy Apple Store można obecnie pobrać kilka różnych aplikacji pozwalających na zdalne opłaty za parking. Trzeba jednak zaznaczyć, że SPP w poszczególnych miastach mogą respektować tylko niektóre z nich. Zanim zatem wybierzesz konkretną, sprawdź wcześniej, czy obsługuje miasto, w którym się poruszasz. Warto zwrócić na to szczególną uwagę wtedy, gdy wybierasz się do innej miejscowości jako gość albo turysta. Aplikacja, którą masz na telefonie niekoniecznie musi tam obowiązywać.