Rynek magazynowy w Polsce od lat prężnie się rozwija. Przyczyniła się do tego sprzedaż internetowa i e-commerce, a także zaufanie zagranicznych kontrahentów. Nowe obiekty są budowane w całym kraju, nie tylko w największych miastach – zobacz, które lokalizacje zyskują na znaczeniu.
Branża magazynowa bardzo dobrze sobie radzi mimo pandemii i innych czynników, które zagrażają większości biznesów – jak wysoka inflacja, spowolnienie gospodarcze, trudne warunki do prowadzenia działalności czy wojna w Ukrainie. Każdy rok pokazuje, że zainteresowanie magazynami – w Szczecinie czy Toruniu, już nie tylko w centrum kraju – rośnie. Popularność zyskują też lokalizacje, które do niedawna nie były topowe.
Wielka Piątka
Wśród regionów, które są najbardziej atrakcyjne dla deweloperów oraz najemców, jest bez zmian tzw. Wielka Piątka. Większość deweloperów zamierza budować lub uruchamiać nowe inwestycje na pięciu głównych rynkach – w okolicach Warszawy, Poznania, Wrocławia, na Górnym Śląsku oraz w Polsce Centralnej (Łódź).
Magazyny Szczecin i inne. Które lokalizacje zyskują?
Mniejszą popularnością cieszy się Polska Zachodnia oraz województwo lubuskie, ale poruszenie widać w całym kraju. Część inwestorów planuje magazyny do wynajęcia w Szczecinie, Kielcach, Trójmieście, Rzeszowie, Toruniu, Lublinie, w okolicy Krakowa. Tutaj głównie realizowane są obiekty BTS, czyli budowane na zamówienie klienta.
Wynajem powierzchni magazynowych – Szczecin
To jedna z lokalizacji, która może posłużyć jako przykład województw, które zyskują na znaczeniu. Szczecin nie budził większego zainteresowania inwestorów w branży magazynowej, logistycznej czy na rynku e-commerce. Jednak dzisiaj zdecydowanie zyskuje na znaczeniu – jak też całe Zachodniopomorskie.
Inwestorzy dostrzegli w tym rejonie duży potencjał. Hale produkcyjne w Szczecinie oraz w okolicy to dobre miejsce do prowadzenia działalności dla firm zajmujących się m.in. handlem. Jako przykład ważnej w regionie inwestycji wystarczy wymienić Prologis Park Szczecin.
Efektywność finansowa – magazyny w Polsce są tańsze
Warto zwrócić uwagę na efektywność kosztową. Polska cały czas jest jako topowa lokalizacja – nawet mimo wyższych stawek za wynajem. Cały czas hale oraz magazyny – w Szczecinie, Wrocławiu czy pod Łodzią – są jednymi z najniższych w Europie. Na tle powierzchni w Niemczech, Austrii czy w Czechach są one zdecydowanie konkurencyjne i atrakcyjne. Wiele firm planuje rozpocząć tu biznes albo przenieść swoją działalność.