Plecak czy tornister szkolny – co wybrać dla dziecka?

Kompletowanie wyprawki dla pierwszoklasisty to niemałe wyzwanie. Jedną z najważniejszych pozycji na liście jest oczywiście plecak. Wybór odpowiedniego ma bardzo duże znaczenie, ponieważ Twoje dziecko będzie nosić go codziennie. W sklepach znajdziesz zarówno klasyczne plecaki szkolne, jak i tornistry. Sprawdź, co sprawdzi się lepiej dla pierwszoklasisty. 

Plecaki szkolne

Plecak szkolny to właściwie najpopularniejszy wybór wśród starszych dzieci i młodzieży. Czy jednak sprawdzi się on także u pierwszoklasistów? To oczywiście zależy od tego, jaki model wybierzesz. Na rynku znajdziesz obecnie wiele modeli plecaków, a wśród nich także takie, które będą odpowiednie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Plecaki szkolne dla najmłodszych powinny mieć przede wszystkim odpowiednio szerokie szelki oraz wyprofilowane plecy. Dzięki temu zapewnią świetną stabilizację i nie będą powodować wady postawy. Warto pamiętać też, by wybierać jedynie takie modele, które są rzeczywiście przeznaczone dla najmłodszych użytkowników. Są one bowiem wyposażone w liczne dodatki i akcesoria, a także mają znacznie więcej miejsca do przechowywania. Należy mieć bowiem na uwadze, że w młodszych klasach dzieci często muszą przynosić ze sobą różne materiały plastyczne i inne przybory, które zajmują sporo miejsca. Plecak z jedną komorą nie sprawdzi się tu więc zbyt dobrze.

Tornistry szkolne

Tornistry, w przeciwieństwie do plecaków są dedykowane raczej jedynie najmłodszym uczniom. Bez wątpienia więc sprawdzą się one u pierwszoklasistów. Ich atutem jest sztywna konstrukcja, dzięki której cała zawartość jest bezpieczna, niezależnie od tego, jak maluch obchodzi się z tornistrem. Nie trzeba więc obawiać się żadnych zagnieceń na książkach i zeszytach, zgniecionego śniadania, czy też innych nieprzyjemnych incydentów. Nie jest to jednak jedyny atut sztywnej konstrukcji. Najważniejszą jej zaletą jest to, że dba ona o bezpieczeństwo dziecka i komfort noszenia ciężaru. A mówiąc dokładniej, sprawia, że maluch zawsze przyjmuje wyprostowaną postawę, a jego plecy są odciążone. To niezwykle ważne, ponieważ w fazie intensywnego wzrostu sylwetka jest szczególnie podatna na zniekształcenia spowodowane złą postawą.

Tornister jest też niezwykle funkcjonalny. Można z łatwością pomieścić w nim wszystkie akcesoria szkolne, drugie śniadanie i książki. Tornistry zwykle posiadają dodatkowe kieszenie, które pozwalają na zachowanie pełnego porządku i organizacji.

Wybór pomiędzy tornistrem a plecakiem dla dziecka jest dość trudny. Każde z tych rozwiązań ma bowiem sporo zalet. Warto więc rozwiązać ten dylemat biorąc pod uwagę kwestie indywidualne.